2016
7.5
Dublaj & Altyazı
2021
6.4
Dublaj & Altyazı
2022
5.2
Dublaj & Altyazı
2022
7.1
Dublaj & Altyazı
2022
7.0
Dublaj & Altyazı
2022
4.1
Türkçe Altyazılı
2021
6.2
Türkçe Altyazılı
2019
6.0
Türkçe Altyazılı
2019
6.7
Türkçe Altyazılı
2019
5.7
2019
5.4
2019
5.3
Türkçe Altyazılı
2019
5.9
Türkçe Altyazılı
2021
4.8
Dublaj & Altyazı
2019
5.3
Türkçe Altyazılı
2019
6.9

Bilim kurgu filmleri, dünya üzerinde en merakla takip edilen film kategorilerinden birisidir. Yapılan araştırmalara göre, bilim kurgu filmleri izleyenlerin bilim kurgu filmi izlemeyenlere göre bakış açılarının çok daha farklı olduğu saptanmıştır.

Bilim kurgu filmi dünyasında işlenen konular genellikle gelişmiş üst düzey teknolojiler, robotlar, uzay mekikleri, farklı gezegenler ve zaman yolculuğu gibi hayali ve bilime dayalı işlenir. Kimi insanlara bilim kurgu filmlerini izlemek çok çekici ve merak uyandırıcı gelse de, Kimi insanlar bu tür filmlerden sıkılmaktadırlar. Çünkü var olmayacak şeylerin filme dökülmesi ve onları izlemek bu tür kişileri rahatsız etmektedir. Tüm film boyunca heyecan ve şaşkınlık hüküm sürmektedir. Akla hayale sığmayan olayların yaşanması, oluşturulan karakterlerin özel güçleri ve gelecek zamanda yaşanacaklar hakkındaki verilen mesajlar, bilimkurgu filmleri diğer filmlerden her zaman bir adım daha öne taşımaktadır.

Bilimkurgu Filmlerinin Doğuşu

1902 yılında sessiz sinemanı ortaya çıktığı ilk zamanlar, George Melies sayesinde bilim kurgu filmleri ortaya çıkmıştır. O zamanlar Aya Seyahat filminde hileli fotoğraf efektleri izleyicileri adeta büyülemiştir. 20 seneyi aşkın bir süre boyunca bilimkurgu filmleri düşük bütçeli ve amatör bir şekilde çekilmekteydi. 1968 yılında, Stanley Kubrick’in 2001 yılına yönelik çektiği Bir Uzay Destanı filmi tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştır. Bu film yapıldıktan sonra, bilim kurgu film türü kategorilerde üst tura çıkmayı başarmıştır. Yönetmenler ve izleyiciler tarafından büyük ilgi görmesi sayesinde çekimlerine başlanmıştır. 1970 yıllarından sonra da bilim kurgu filmlerine olan ilgi bir hayli artmıştır. artık düşük bütçeli amatör filmler yerine daha yüksek meblağlar da paralar harcanarak daha kaliteli filmler çekilmeye başlanmıştır. 1977 yılında çekilen Yıldız Savaşları, Siyah Giyen Adamlar ve Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filmleri günümüzde bile hala izlenirken o yıllarda bilim kurgu filmleri izleyenlerin ve bilim kurgu filmi çekmek isteyenlerin önünü açan, cesaret veren en büyük yapımlardan üçü olmayı başarmışlardır.

Uğur Uludağ tarafından Türkiye’de ilk kez bilimkurgu tiyatrosu çekilmiştir. Ayrıca 1971 yılında da Sezar Erkin Ergin tarafından Antares adındaki bilimkurgu fanzini yayınlanmıştır. Dünyada bilimkurgu filmleri son hız çekilmeye devam ederken, Türkiye’de bu hız ne yazık ki oldukça yavaştır.

Son Yorumlar
admin, 6 saat önce
Sadece 6.bölüm dublaj değildir diğer bölümler dublaj player ayarlar kısmından dil seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor
Nova, 6 saat önce
Türkçe dublaj yok ama yinede bu bölümü yayınladığınız için teşekkür ederim Türkçe dublajlı halini bekliyorum
ömer, 11 saat önce
o kadar saçma sapan boş film ki film demeye 1000 şahit lazmm
Şükrü, 1 gün önce
Siteniz berbat neden reklam. İzlemeden fragman yazmıyoruz insanları aptal yerine koymayın
Sercan, 2 gün önce
Fragman izlemeyi seviyosaniz gayet güzel site film izlemek için geldiyseniz beklemeyin film yok